4 PORCEDo hodinky
Všechny suroviny snadno koupíte hned pod receptem
TĚSTO
- 500 ml mléka
- 200 g hrubé mouky
- 100 g hladké mouky
- 10 g droždí (1/4 kostky)
- 1 lžíce cukru krupice
- 1 vejce
- 1 lžíce másla
- kůra nastrouhaná z 1/2 citronu
- na špetku nože mletého muškátového květu
- špetka soli
NA SMAŽENÍ A DOKONČENÍ
- 1-2 lžíce másla ke smažení
- povidla
- strouhaný tvaroh
- zakysaná smetana
Nabídka zboží se liší podle lokality. Zadejte, prosím, svoji adresu, ať víme, jaké zboží pro vás máme.
Postup
- 1Do větší mísy prosijte obě mouky. Droždí v menší misce rozetřete s cukrem na kaši. Ač se to zdá nemožné, minutu nebo dvě do nich šťouchejte vidličkou, a výsledkem vám skutečně bude řídká kaše. Přidejte k ní lžíci z odměřeného množství mouky, promíchejte, a zalijte 100 ml vlažného mléka (i pokud chcete, aby těsto kynulo přes noc v lednici, tady jde jen o zadělání kvásku). Nechte 5-10 minut vyběhnout na zpěněný kvásek. Pokud se po uvedené době v misce neobjeví žádná aktivita, kvásek vylijte a začněte znovu s novým droždím. Tohle už vám z lednice odešlo do věčných lovišť.
- 2K moukám přilijte zbytek mléka s rozšlehaným vajíčkem. Pokud budete těsto kynout přes noc, nemělo by být mléko vlažné, a naopak - pro rychlé kynutí při pokojové teplotě by mělo být asi tak teplé, co lidské tělo, ale ne víc. Dál do těsta přidejte rozpuštěné máslo, sůl, muškátový oříšek, citronovou kůru a kvásek. Metličkou postupně od středu promíchejte na řídké, hladké těsto. Nechte zakryté kynout - buď přes noc v lednici při 4 stupních, anebo na lince při pokojové teplotě někde mezi půl hodinou až hodinou, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
- 3Nakynuté těsto znovu promíchejte metličkou - sice splaskne, ale nad tím se nepozastavujte. Pokud je těsto studené z lednice, dopřejte mu 5-10 minut na vzpamatování.
- 4Rozehřejte nepřilnavou pánev nebo lívanečník, a to na středně silném až silnějším plameni. Lívance se musí péct poměrně zprudka, ale nesmíte je přitom sežehnout dřív, než se stihnou dodělat uvnitř. Vhoďte do pánve nebo lívanečníku trochu másla, nechte zpěnit, a zalijte těstem. Mělo by ho být na výšku kolem necelého jednoho centimetru; ve větší pánvi se samo rozteče na optimální tloušťku. Smažte, až se nejprve začnou na povrchu tvořit bublinky, ty posléze popraskají a horní strana se zatáhne a oschne. To je ten správný okamžik pro otočení, podeberte lívanec, obraťte ho na druhou stranu a dosmažte dozlatova i tam. Celkem jeden lívanec potřebuje kolem 3-4 minut, než se dostane působením tepla do cílové podoby.
- 5Hotové lívance udržujte v teple před dosahem ostatních, poté podávejte ideálně s povidly, strouhaným tvarohem a zakysanou smetanou. Máte-li rádi sladké, ještě je posypte cukrem.
Kuchařka pro dceru
Autorkou úspěšného blogu Kuchařka pro dceru je Jana Florentýna Zatloukalová.