3 LITRYDo hodinky
Všechny suroviny snadno koupíte hned pod receptem
SUROVINY
- 440 g oloupané mrkve
- 200 g oloupaného celeru
- 200 g oloupané petržele
- 400 g omyté bílé části pórku
- 400 g oloupané cibule
- 100 g menších žampionů
- 200 g omytých rajčat
- 20 g plocholisté petržele
- 10 lžic slunečnicového oleje
- 6 větších snítek tymiánu
- 3 kuličky nového koření
- 8 kuliček černého pepře
- 1 bobkový list
- 1 kávová lžička soli
Nabídka zboží se liší podle lokality. Zadejte, prosím, svoji adresu, ať víme, jaké zboží pro vás máme.
POSTUP
- 1Mrkev, celer a petržel nastrouháme nahrubo. Pórek podélně rozřízneme na čtvrtiny a ty nakrájíme na kousky silné 0,5 cm. Cibuli, žampiony a rajčata nakrájíme nadrobno. Plocholistou petržel nakrájíme nahrubo.
- 2V hrnci na vyšším ohni rozpálíme olej a přidáme nastrouhanou mrkev, celer a petržel. Za častého míchání restujeme 2 minuty. Stáhneme oheň na polovinu, přidáme pórek, cibuli, žampiony a rajčata a za častého míchání restujeme 8 minut.
- 3Přilijeme studenou vodu a přivedeme k varu. Stáhneme oheň pod polovinu, naběračkou z povrchu stáhneme vzniklou pěnu a vyhodíme ji. Přidáme plocholistou petržel, tymián, sůl a koření, stáhneme oheň na minimum a pomalu vaříme nezakryté 45 minut. Nemícháme!
- 4Hotový vývar přecedíme přes jemné síto do čistého hrnce a co možná nejrychleji zchladíme ponořením do dřezu s ledovou vodou. Z vychlazeného vývaru sebereme tuk a vyhodíme ho.
Tip
Zeleninový vývar delším varem ztratí svou svěžest. O tu přichází i při zamražení, na rozdíl od ostatních vývarů. Pro domácí použití, je-li to nezbytné, ho samozřejmě zamrazit jde.
Vývar vůbec nesolte – nebo jen tak, jak je uvedeno v tomto receptu. Osolit následně konkrétní pokrm při použití nesoleného vývaru lze vždy.
Čím jemněji zeleninu nakrájíte, tím více předá svou barvu a chuť vývaru. Vývar bude tedy silnější.
Pokud hotový vývar svaříte o třetinu, získá silnější chuť.
Vývar vařte vždy bez pokličky na nejmenším možném ohni a NIKDY ho nemíchejte. Zakalil by se a při cezení by zůstalo mnoho chuti v sítku.
Jednotlivé suroviny nemusíte restovat. Kořenovou zeleninu nemusíte strouhat, můžete ji nakrájet na malé kostičky. Dále pokračujte podle receptu přilitím studené vody. Takový vývar sice nebude tak silný, ale do některých pokrmů může být vhodnější. Ale jak se říká: „I ten nejslabší vývar udělá pokrm lepším nežli jen pramenitá voda.“
Roman Vaněk
S Rohlíkem jsme dali dohromady výběr nejoblíbenějších receptů z mých kuchařek a propojili je se správnými ingrediencemi. Dejte nám vědět, jak se vám jídlo povedlo #rohlikchef