Skip navigation
Premium quality

Rohlik.cz Green olives without seeds

150 gCZK 666.00 /kg

2 DAYS AVERAGE FRESHNESS

9990CZK
84.91 CZK with

Only 13 items left

3,799 customers have this product in their favourites

23% of customers buy regularly

Rohlík Delikatesy Green olives without seeds are fresh Greek tapas of premium quality. These pitted olives, marinated in rapeseed oil and salt, offer a delightfully firm and juicy texture. The pack contains minimal brine (max 5% by weight). Perfect for wine or martinis. This 150g pack stays fresh for 4 days, consume immediately after opening.

Country of origin

Greece

Description

Čerstvé tapas z Rohlíku, které svou kvalitou uspokojí i ty nejnáročnější chuťové buňky.

Pro olivové labužníky a milovníky řeckých pochoutek si Rohlik.cz připravil delikatesu – vypeckované olivy, které jsou naložené v nálevu z řepkového oleje a soli. Konzistence oliv je na skus příjemně pevná, šťavnatá, díky čemuž si připomenete pravou chuť Řecka.

Minimální obsah oleje nebo nálevu...

Zákazníci jsou u nás na prvním místě, a proto necháváme všechny tapas – olivy, papričky, sušená rajčata, fíky i datle před zabalením nejprve odkapat, aby olej nebo nálev tvořil maximálně 5 % hmotnosti balení.

I přes pečlivou kontrolu je možná přítomnost pecek.

Baleno v České republice.

Použití

Před konzumací nechte alespoň 10 minut natemperovat při pokojové teplotě, aby se zvýraznila chuť tapas.

Olivy můžete nabídnout jako večerní chuťovku k vínu nebo do martini, jsou tak ideální volbou ke každému posezení, oslavě nebo party. 

Skladování

Skladujte v chladničce při teplotě 0–7 °C. Po otevření ihned spotřebujte.

Výrobce

FineDine s.r.o.
Pražská 673,
431 51 Klášterec n.Ohří
Česká republika

Plněno a baleno

Velká Pecka s.r.o.
Karolinská 654/2
186 00 Praha 8, Karlín
Česká republika

Durability

Average durability from the time of delivery: 2 days.

Guaranteed minimum durability from the time of delivery: 2 days.If the minimum durability is lower, please contact us and ask for a refund. Not applicable to items from the Save the Food section.

Nutritional values per 100 g

Energy value
606 kJ145 kCal
Fats
11 gincluding saturated fatty acids1.7 g
Carbohydrates
11 gincluding sugars1 g
Protein
0.7 g
Salt
2.7 g

Composition & Allergens

Composition

  • Zelené olivy94 %
  • Řepkový olej
  • Jedlá sůl
  • Regulátory kyselosti
  • Kyselina mléčná
  • Kyselina citronová