4 PORCEDo hodinky
Všechny suroviny snadno koupíte hned pod receptem
CHŘEST
- 1,5 kg bílého chřestu
- 500 g zeleného chřestu
- 120 g cukru krupice
- 1 lžíce soli
HOLANDSKÁ OMÁČKA
- 200 másla
- 3 žloutky
- 2 lžíce bílého vinného octa
- 4 lžíce suchého bílého vína
- 1 lžíce citronové šťávy
- špetka čerstvě mletého pepře
- sůl
- brambory
JEŠTĚ POTŘEBUJETE
- kuchyňský provázek
Nabídka zboží se liší podle lokality. Zadejte, prosím, svoji adresu, ať víme, jaké zboží pro vás máme.
POSTUP NA CHŘEST
- 1Bílý chřest oloupeme a odřízneme dřevnatý konec. Zelený chřest neloupeme, jen z jeho stonků odřízneme lístky. Bílý a zelený chřest svážeme zvlášť po porcích kuchyňským provázkem.
- 2V užším vyšším hrnci přivedeme k varu 3 litry vody s cukrem a solí. Do hrnce postavíme chřest: zelený vaříme 5 minut, bílý 10 minut. Uvařený chřest rozvážeme a rozdělíme na předehřáté talíře. Přelijeme ho částí holandské omáčky. Zbytek omáčky podáváme v misce nebo omáčníku zvlášť.
- 3Podáváme s vařenými bramborami nebo bílým pečivem.
POSTUP NA HOLANDSKOU OMÁČKU
- 1V rendlíku rozehřejeme máslo, aby bylo horké a dáme stranou.
- 2Žloutky promícháme v nerezové nebo skleněné misce s vodou a špetkou soli.
- 3Do rendlíku vlijeme ocet a víno a přidáme pepř. Svaříme na objem 2 lžic a za stálého míchání metličkou přidáme do misky ke žloutkům.
- 4Do rendlíku nalijeme vodu do výšky 2 cm, přivedeme k varu a stáhneme oheň na minimum. Na rendlík položíme misku se žloutky tak, aby se její dno nedotýkalo povrchu vodu a stále mícháme metličkou, dokud žloutky nezačnou houstnout. Stáhneme z ohně.
- 5Do žloutkové směsi postupně přiléváme za stálého míchání horké máslo. Zpočátku po kapkách, poté tenkým pramínkem. Vmícháme citronovou šťávu a dochutíme solí.
Tip
Chřest oloupejte škrabkou na chřest nebo škrabkou na brambory. Loupejte od hlavičky dolů.
Dřevnatou část můžete i odlomit – stačí chřest pořádně ohnout a stonek se zlomí tam, kde dřevnatá část začíná. Dřevnaté konce nevyhazujte, můžete je použít na polévku nebo do vývaru.
Čerstvý chřest je plný vody. Čerstvost poznáte podle toho, že při tření o sebe stonky vržou.
Při vaření chřestu by měly být ve vodě ponořené jen stonky, hlavičky by měly koukat z vody ven. Pokud jsou ponořené, trochu vody slijte. Na poslední minutu varu ponořte i hlavičky.
Roman Vaněk
S Rohlíkem jsme dali dohromady výběr nejoblíbenějších receptů z mých kuchařek a propojili je se správnými ingrediencemi. Dejte nám vědět, jak se vám jídlo povedlo #rohlikchef